Palmoliebedrijven beroven stammen van miljoenen dollars

Palmoliebedrijven beroven stammen van miljoenen dollars

Door Muhammad Irham, Astudestra Ajengrastri en Aghnia Adzkia
BBC News Indonesië

Gepubliceerd1 uur geledenDelencloseDeel paginaKopieer linkOver delenImage source, Nopri IsmiImage bijschrift, The Orang Rimba is een van de laatste nomadische stammen in Indonesië

Koop iets in een supermarkt en de kans is groot dat er palmolie in zit. Volg het terug door de toeleveringsketen en uiteindelijk vind je een oliepalmboom, waarschijnlijk in Indonesië. Maar de bedrijven die het aan grote bedrijven zoals Johnson & Johnson, Kellogg’s en Mondelēz verkopen, beroven inheemse gemeenschappen van potentieel miljoenen dollars aan inkomsten, zo blijkt uit een gezamenlijk BBC-onderzoek.

Mat Yadi volgt het pad van de rivier, zijn speer klaar om toe te slaan. Maar vandaag, zoals de meeste dagen, vangt hij niets.

“Vroeger waren er veel varkens, herten, antilopen en egels”, zegt hij. ‘Nu leeft er bijna niets meer.’

Hij is een Orang Rimba – een van de laatste nomadische stammen in Indonesië. Generaties lang hebben ze van de jungle op het eiland Sumatra geleefd – rubber oogsten, jagen en fruit verzamelen.

In de jaren negentig arriveerde een palmoliebedrijf in hun afgelegen huis Tebing Tinggi met beloften van rijkdom en ontwikkeling.

Het zou de controle over het voorouderlijk land van de gemeenschap overnemen en in ruil daarvoor zouden ze, volgens de Orang Rimba, meer dan de helft terugkrijgen, beplant met oliepalmen, een wondergewas waar wereldwijd vraag naar is. Het zou een win-winsituatie zijn, aangezien de stam het geoogste fruit aan het bedrijf zou verkopen.

Gedurende 25 jaar werden de oliepalmen groot en het feloranje fruit stroomde de fabriek van het bedrijf binnen en produceerde voor miljoenen dollars aan eetbare olie voor de uiteindelijke eigenaar, de Salim Group, gekocht door fabrikanten van producten zoals Cadbury’s chocolade, Pop-Tarts en Crunchy Nut Clusters.

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, Siti Maninah verdient de kost door vruchtjes op te rapen die op de grond vallen

Maar Mat Yadi heeft nooit de kleine boerderijen gekregen waarvan hij zegt dat ze zijn stam beloofd hadden.

Tegenwoordig woont zijn familie in een geïmproviseerde hut op een plantage.

“Er is niets aan ons teruggegeven. Ze hebben alles meegenomen”, zegt hij.

Net als veel andere Orang Rimba schraapt ouderling Siti Maninah de kost en plukt hij vruchtjes die op de grond vallen wanneer de oliepalmen worden geoogst.

Als ze geluk heeft, verzamelt ze genoeg om een ​​paar ons rijst en wat groenten te kopen om haar gezin die dag te voeden. “Het is genoeg”, zegt ze. “Maar het is niet veel.”

“Dit is slechts één voorbeeld – het gebeurt overal”, zegt Daniel Johan, een Indonesisch parlementslid dat toezicht houdt op de land- en bosbouwsector, die namens de stam optreedt. “De bedrijven zijn hebzuchtig.”

Uitgestrekte stukken van ’s werelds meest biodiverse bossen zijn gekapt voor palmolieplantages. Op de eens met jungle bedekte Indonesische eilanden Borneo en Sumatra strekken de plantages zich nu kilometers ver uit.

De wisselwerking was de belofte van economische ontwikkeling. Om lokale steun en toegang tot overheidsfinanciering te krijgen, beloofden bedrijven vaak om hun plantage te delen met dorpelingen, op percelen die bekend staan ​​als “plasma”. In 2007 werd het wettelijk verplicht voor bedrijven om een ​​vijfde van elke nieuwe plantage aan gemeenschappen te geven.

Waar het plan werkte, hielp het plattelandsgemeenschappen uit de armoede te halen, waardoor ze hun eigen belang kregen in een industrie met een waarde van meer dan $ 50 miljard per jaar wereldwijd. Maar er kwam een ​​gestage dreun van beschuldigingen naar voren dat bedrijven beloften – en wettelijke verplichtingen – om plasma te leveren niet waren nagekomen.

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, Palmolieplantages vervangen regenwouden in uitgestrekte gebieden van Indonesië

De omvang van het probleem bleef onbekend, dus de afgelopen twee jaar heeft ons team, bestaande uit de BBC, onderzoeksjournalistiekorganisatie The Gecko Project en milieunieuwssite Mongabay, samengewerkt om erachter te komen.

Door overheidscijfers te analyseren, bleek uit het onderzoek dat bedrijven er niet in zijn geslaagd om alleen al in de provincie Centraal-Kalimantan in Borneo meer dan 100.000 hectare – ongeveer de grootte van Los Angeles – aan wettelijk vereist plasma te leveren.

Op basis van conservatieve cijfers voor de beschikbare winst uit palmolie, schatten we dat dit gemeenschappen jaarlijks naar schatting $ 90 miljoen heeft beroofd. De provincie is goed voor slechts een vijfde van Indonesië’s door bedrijven gerunde oliepalmplantages.

Analyse van gegevens van het ministerie van Landbouw suggereert dat het beeld vergelijkbaar is in andere grote palmolieproducerende provincies, en de verliezen die in Indonesië worden geleden door gemeenschappen die plasma verschuldigd zijn, kunnen elk jaar in de honderden miljoenen dollars oplopen.

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, Als de dorpelingen 10 kilo fruitjes verzamelen, kunnen ze genoeg voedsel voor de dag kopen

De omvang van het probleem is niet alleen zichtbaar in officiële gegevens.

Ons team heeft een database gemaakt van bedrijven die ervan zijn beschuldigd zich niet aan beloften te houden of niet te voldoen aan wettelijke verplichtingen om hun plantages te delen met gemeenschappen.

Hieruit bleek dat er de afgelopen zes jaar gemiddeld elke maand protesten zijn geweest door grieven over plasma. Maar de staat kan snel en besluitvaardig zijn in het onderdrukken van protesten, die vaak met geweld worden stilgelegd.

Even geduld aub

In 2015 ondertekende de Salim Group in een overeenkomst tussen lokale politici een nieuwe schriftelijke verbintenis met de belofte om plasma te leveren aan de Orang Rimba.

Maar in januari 2017 was het nog steeds niet gebeurd. Tegen die tijd had de stam al twee decennia gewacht.

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, De stam leeft in geïmproviseerde hutten op de palmolieplantage

Gefrustreerde leden van de stam bezetten de plantage van het bedrijf, maar het bedrijf brak hun hutten af. Dorpelingen staken vervolgens een veiligheidspost in de plantage in brand en sloegen de ramen van het kantoor van het bedrijf in.

Meer dan 40 werden gearresteerd en aangevallen door de politie, vertelden dorpelingen ons. “Zonder te worden ondervraagd, werden we bloedig geslagen”, zei een man. Zeven werden veroordeeld voor vandalisme en veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf.

De Indonesische politie heeft ons verzoek om een ​​reactie afgewezen.

“Al het verzet dat ze hebben opgebouwd, soms zelfs hun leven opofferend, en nog steeds is er geen oplossing”, zegt Daniel Johan, die kort na het protest Tebing Tinggi bezocht met andere wetgevers. “Het betekent dat het systeem faalt.”

Na het protest werd de Salim Group door een parlementaire commissie aangespoord om het voorouderlijk land van de Orang Rimba terug te geven, maar vijf jaar later wacht de stam nog steeds.

De Salim Group en haar dochteronderneming die de plantage beheert, weigerden te worden geïnterviewd.

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, Mat Yadi van de Orangi-stam zei dat de Salim Group zijn beloften nakwam

Wanneer gemeenschappen klagen over het niet nakomen van beloften, vertrouwt de overheid grotendeels op bemiddeling, maar uit een academisch onderzoek blijkt dat slechts 14% van de bemiddelingsonderhandelingen leidt tot een overeenkomst die wordt uitgevoerd.

Samsul Kamar, het hoofd van een plantagekantoor in Riau, de grootste palmolieproducerende provincie van Indonesië, zegt dat hij “bijna elke week” een nieuwe klacht over plasma indient, waarbij slechts een handvol van de 77 bedrijven onder zijn toezicht voldoende leveren.

Toch is hij, net als veel van zijn collega’s, nooit verder gegaan dan het geven van een waarschuwing.

De meeste grote bedrijven in consumentengoederen hebben beloofd de “uitbuiting” van mensen uit hun toeleveringsketens uit te roeien.

Maar we identificeerden 13 grote bedrijven, waaronder Colgate-Palmolive en Reckitt, die palmolie hebben ingekocht bij producenten die de afgelopen zes jaar plasma of winst uit plasma zouden hebben achtergehouden aan gemeenschappen.

Afbeeldingsbron, Nanang Sujana Bijschrift afbeelding, Een oliepalmplantage in Oost-Kalimantan

Johnson & Johnson en Kellogg’s kopen beide van de Salim Group, die eigenaar is van de plantage op het land van Orang Rimba.

In reactie op ons onderzoek beweerden de bedrijven dat ze van hun leveranciers eisten dat ze zich aan de wet hielden. Maar we ontdekten dat velen in de toeleveringsketen banden hebben met bedrijven die publiekelijk zijn uitgelicht omdat ze zich niet aan de plasmaregelgeving hielden, ook door Indonesische overheidsfunctionarissen.

Johnson & Johnson, Kellogg’s en Mondelēz hebben allemaal palmolie betrokken van een plantage in Borneo die in februari tijdelijk werd stilgelegd omdat ze niet aan haar wettelijke verplichtingen had voldaan gedurende meer dan een decennium.

In een zeldzaam voorbeeld van een resoluut optreden van de regering in een plasmazaak, heeft politicus Jaya Samaya Monong de politie gestationeerd om te voorkomen dat vrachtwagens de plantage verlaten.

“Misschien als er geen ferme actie is die hen schade kan toebrengen, denken ze dat ze het kunnen negeren”, zegt hij.

Johnson & Johnson zei dat ze “deze beschuldigingen zeer serieus nemen” en hun klachtenprocedure hadden gestart. Kellogg’s zei dat het de aantijgingen zou onderzoeken en “coördineert met onze leveranciers om de volgende stappen te bepalen”. Mondelēz, eigenaar van Cadbury’s, zei dat het contact had opgenomen met experts “om het probleem beter te begrijpen en hoe we [it] in de toekomst met verdere publieke toezeggingen”.

Reckitt schreef dat de bevindingen “mogelijke systemische problemen suggereren” die “verder onderzoek en gecoördineerde actie door verschillende publieke en private belanghebbenden vereisen om aan te pakken”.

Terwijl Colgate-Palmolive verklaarde dat het bedrijf een proces zou ontwikkelen om te controleren of zijn leveranciers voldoende plasma leverden.

Afbeeldingsbron, Nopri IsmiAfbeelding bijschrift, Palmolie beloofde ontwikkeling en infrastructuur

Het conglomeraat achter de plantage in Borneo is Golden Agri-Resources, de grootste palmolieproducent van Indonesië, met plantages die zich uitstrekken over een half miljoen hectare land.

Het bedrijf geeft toe dat het niet heeft voldaan aan zijn wettelijke verplichtingen om plasma te leveren. Het bedrijf zei dat het vastbesloten was om dit te doen, maar dit blijft “een werk in uitvoering”.

Ze zeiden dat ze hopen volgend jaar plasma te gaan planten in hun dochteronderneming in Borneo, die werd gesloten door een lokale politicus.

Golden Agri-Resources en andere bedrijven die we schreven, zeiden dat het voor hen een uitdaging bleef om toegang te krijgen tot voldoende land voor plasmaprojecten.

Maar Jaya, de politicus uit Borneo, zei dat hij het conglomeraat had verteld dat hij wilde dat het bedrijf zijn eigen landgoed zou delen.

“Ik wil geen excuses meer horen”, zei hij. “Omdat het simpel is: plasma hoort samen met de hoofdplantage te worden gebouwd. Waarom is er wel een hoofdplantage maar geen plasmaplantage?”

Afbeeldingsbron, Nopri Ismi Afbeelding bijschrift, The Orange Rimba wacht nog steeds op hun deel van de winst

De wereldwijde leveringen van palmolie uit Indonesië worden maandag hervat, nadat de regering een wereldwijd exportverbod op de eetbare olie had opgeheven.

Eind vorige maand verbood het de export in een poging de stijgende binnenlandse prijzen onder controle te houden en het lokale aanbod veilig te stellen.

De bedrijven achter de palmolie-boom in het land hebben hun winst dit jaar zien stijgen, aangezien de wereldprijzen recordhoogten bereikten.

De superrijke lijst van Indonesië staat al vol met palmolie-miljardairs. De familie Widjaja, die Golden Agri-Resources beheert, staat op de tweede plaats in Forbes’ rijke lijst voor Indonesië; Anthoni Salim, de CEO van de Salim Group, staat op de derde plaats onderaan.

Maar voor de Orang Rimba gaat het wachten op hun deel van het fortuin door.

Onder de palmbomen zingt ouderling Cilin een volkslied. De teksten betekenen “ons hart is vol als onze kleinkinderen gezond zijn”, legt ze uit.

“Om ervoor te zorgen dat onze kleinkinderen weer echt kunnen leven, willen we dat ons voorouderlijk land aan ons wordt teruggegeven”, zegt hij. “Dat is alles wat we willen.”